Тутанкамон.
Голямата тайна около извънземната кама на Тутанкамон падна.
Археолозите откриха, че камата от гробницата на детето фараон е изкована от метеоритно желязо извън Древен Египет, пише The Sun.
Това откритие потвърди версията, че кинжалът, открит в гробницата на Тутанкамон през 1922 г., първоначално е изпратен като подарък на дядото на Тутанкамон от друга древна държава.
Артефактът датира от 14 век пр.н.е., открит е в бедрото на мумията на Тутанкамон. Минали изследвания установиха, че острието е направено от метеоритно желязо, с което древните египтяни по това време не са знаели как да работят.
Анализ на екип от учени от Технологичния институт Чиба в Япония показа, че метеоритът е разтопен при температура под 950°C и вероятно е произведен извън Египет - в Анадола.
Рентгеновото изследване показа също, че дръжката на златната кама е направена с варова мазилка, която е влязла в употреба от египтяните много по-късно. Според учените младият фараон е наследил камата от дядо си, тъй като кинжалът се е предавал от поколение на поколение.
Тутанкамон, фараонът от 18-та египетска династия, управлява Египет от 1332 до 1323 г. пр.н.е.
Родителите на легендарния египетски фараон Тутанкамон са били брат и сестра. Според специалистите, стигнали до този извод, това по всяка вероятност е допринесло за ранната смърт на тайнствения Тутанкамон.
Тутанкамон е бил рожба на кръвосмешение. До този извод е стигнал международният изследователски екип, ръководен от Захи Хавас, директора на египетското ведомство, отговарящо за древното наследство. Според учените, които представиха своите заключения на пресконференция в Кайро, фараонът, който е починал само на 19 години, е страдал от заболяване на костите и малария.
Алберт Цинк от Европейската академия в Бозен предполага, че инцестната връзка на родителите му може да е била причина за заболяванията и редица телесни деформации на невръстния фараон - и оттам да е допринесла за ранната му смърт. В продължение на две години Цинк и неговите колеги са изследвали наличните 11 мумии на членовете на фараонската фамилия. С помощта на генни изследвания те потвърждават сега онова, което се предполагаше отдавна: че бащата на Тутанкамон е бил еретичният фараон Ехнатон.
Открита е и майката на Тутанкамон - това е мумията, обозначена като KV35YL. За нея се знае само, че е била сестра на Ехнатон. Във всеки случай изследователите са сигурни, че той не е бил син на прочутата Нефертити, главната жена на Ехнатон.
Професор Цинк изказва предположението, че - теоретически - е възможно и едно друго обяснение за генетичното сходство между бащата и майката на Тутанкамон. Възможно било той да е бил създаден от Ехнатон и някоя от неговите дъщери; Ехнатон би могъл да се ожени за нея, "защото е бил бог". Цинк напомня, че Тутанкамон също се оженва по-късно за своята сестра или полусестра; подобни връзки не са били нещо необичайно по онова време в Египет.
Фараонът-дете Тутанкамон е живял преди 3300 години. Той придобива световна известност, когато през 1922 е открита непокътнатата му гробница. Тутанкамон се възкачва на престола на осем години и умира през 1324 г. пр. Хр. на 19 години. Той създава две деца, които са били обаче мъртвородени. Така със смъртта на Тутанкамон прекъсва най-могъщата владетелска династия на египетското Ново царство.
Тутанкамон (или Тутанкамен) е египетският фараон от ХVІІІ династия, който управлявал от около 1333 до 1323 пр.н.е. Като единствен (доведен) син на предишния фараон, Акенатон, той наследява трона на Древния Египет от него. Тутанкамон е бил също така зет на Акенатон.
Акенатон е заменил древната египетска религия, която е имала много богове, с поклонение пред Слънцето, с което изцяло се е идентифицирал. Акенатон също е преместил египетската столица от Тива. По време на неговото управление Египет се радва на дълготраен и устойчив мир. Тези действия го вкарват в конфликт със силните свещеници, които безпощадно тълкуват промените. Тутанкамон е бил роден в новата столица и наречен Тутанкхатен, (ознаващо “оставящ изображение на Амон”) при раждането. Тутанкхатен става фараон само на 9 години и управлява до около 18-годинишен, т.е. до своята смърт. Неговото възкачване на трона става благодарение на неговия брак с Анксенпатен, анкхенатонската дъщеря. Поради това, че е все още дете, той получавал напътствия от своя по-възрастен официален кралски наставник. Мирът бил даден на Египет по време на неговото царуване. Поклонението на Амон било възстановено и Тива, градът, свещен за Амон, отново е бил направен египетска столица. Тутанкхатен тогава променил своето име от Тутанкхамон на гордото Амон и негова съпруга станала Анхексенамон.
Тутанкамон управлявал само кратко време и неговото царуване е малко известно. Той е добре познат днес, защото неговата гробница, съдържаща страхотно съкровище, била намерена почти непокътната през 1922 г. от британския археолог Хауърд Картър и Лорд Карнарвон. Със своето неповторимо изящество и завършеност тя е с водеща важност за египтологията. В гробницата се влиза през коридор и четири свързани камери, богато декорирани със стенни рисунки и изпълнени с богат масив от обекти. Тяхното изящество се допълва от хилядите предмети, които биват покрити със злато статуи, колесници, оръжия, столове, легла, лампи и бижутерия за облекло и други атрибути и даже е открита заключена Тутанкамоновата коса на неговата баба. В същинската гробна камера има разположени три ковчега, лежащи между майката на Тутанкамон. Лицето на мумията на Тутанкамон е покрито от златна маска, инкрустирана с цветно стъкло и лапислазур в син цвят. Откритието на гробницата дава на света детайлна представа на величието на царския живот в Древен Египет.
(из медиите)
Коментари
Публикуване на коментар