Размисли за Марс.
********************************** Здравейте! Днес ще ви запозная с моите размисли за Марс. Най- общо казано, се намираме на дистанция от 54 милиона километра, до 400 милиона километра до Марс, в зависимост от разположението на планетите. Температурата на Марс обикновено варира от –65 градуса Целзий, до –188 градуса Целзий. Там почти няма въздух за дишане, но пък през 2021 година откриха наличие на вода. Все още не се знае количеството на водата, която е намерена там, нито нейното качество. За да отидем до Марс, трябва предварително добре да си направим сметката, за скоростта си, при отиването и при връщането си, както и колко време, можем да си позволим да прекараме около тази планета. Да речем, че със специална автоматика и добре направени компютърни програми, постепенно достигнем скорост от 20 MAX, това означава: до Марс ще можем да стигнем за около шест (6) земни месеца. Ако достигнем чрез специална автоматика и компютърни програми, скорост от 40 MAX (40,000 км/ч.), тоест двойно по- бързо, то до Марс ще достигнем за около три (3) земни месеца. Да приемем, че достигнем скорост, чрез която пристигнем до Марс за пет (5) земни месеца, т.е. при скорост от 30 MAX (30,000 км/ч.). Това означава, че трябва на този космически апарат- кораб, да има гориво за около 13 земни месеца, най- малко, общо за пътуването до там и наобратно. Това означава, че трябва на кораба да има храна и вода, за около 13 земни месеца, най- малко, това без да се добавя храна и вода за престоя при Марс.
Какво е важно, при пътуването със подобна висока скорост. Важно е маневрирането да става изключително плавно, чрез финна механика и точни и прецизни- автоматика и компютърни програми, защото рязката смяна на курса и скростта, би навредила сериозно, на пилотите и другите хора от екипажа на кораба.
Да разгледаме, какво представлява количеството вода и храна, необходими за самото пътуване до Марс и обратно, за един единствен човек. Ако вземем за база- един хляб на ден, и литър вода, то за един човек, трябва да носим общо 0,5 тона вода и 0,5 тона хляб (примерно, ориентировъчно). А това изчислено само за отиване и връщане, без да е сметнат престоя там. Като към тази сметка трябва да се включи допълнително вода и храна, за аварийни ситуации.
Ако пътуващите са 5 души, то ще ни трябват общо 3 тона хляб и 3 тона вода, за отиването и връщането на екипаж от пет човека, без да е сметнат престоя там.
Да видим сега, колко пък гориво е необходимо за пътуване от 13 месеца. Да вземем за база, разход на горивото около 300 литра на час, т.е. 0,3 тона на час. Това прави 7,2 тона гориво на денонощие, 216 тона на месец, съответно- за тринадесет месеца общо: 2,900 тона гориво. Това е за отиване и връщане от Марс до Земята, без да се изчислява гориво за престоя там.
Но разбира се, разходите на храна, вода и гориво, ще бъдат много по- големи, на практика.
Колкото до въздуха, необходим на един човек при подобно пътуване, е необходим въздух за около 10,000 часа, най- малко, т.е. за екипаж от пет души: въздух за 50,000 часа.
Разбира се на практика е необходимо много по- голямо количество въздух. Това без да се изчислява въздуха за престоя на Марс.
Ако тази тема ви се харесва, то ще ви разкажа и други мои размисли за Марс, по- нататък.
Благодаря за вниманието.
************************************************
Коментари
Публикуване на коментар