По стар български обичай на 1 март посрещаме празника Баба Марта. На този ден по традиция подаряваме на близките и приятелите си червено-бяла мартеница като символ на здраве, сила и дълъг живот.
Бялата вълна в мартеничката предвещава дълголетие, а червената олицетворява здраве и сила. Според традициите на първи март стопанката на дома връзва мартеници на всички в семейството и ги благославя за здраве, късмет и берекет.
Народният обичай повелява да носим мартениците, докато не видим лястовица, щъркел или цъфнало дръвче. Тогава сваляме мартеницата и я закачаме на цъфнало дръвче или храст. По традиция мартеници се носят до Младенци – на 9 март или до Благовещение – на 25 март. Но най-популярна е повелята, че червено-бялата мартеница се сваля, когато човек види цъфнало плодно дръвче. Свалената мартеница се връзва на цъфнала клонка, за да бъде дървото плодовито.
В някои краища на страната мартеницата се сваля, когато се види щъркел, а поверието е, че ако видиш щъркела в полет, всичко
през годината ще ти върви добре. Сякаш ще "хвърчи". А ако щъркелът е кацнал, ще си сънлив и мързелив през идното лято. Затова пожеланието в такъв момент било "Щъркел хвърчи – и аз да хвърча". Или пък като хвърляли своята мартеница нагоре към летящия щъркел, децата викали: "На ти на тебе мартеница, а дай на мене здраве".
Мартеницата, която по традиция си подаряваме и закачаме всяка година, се прави най-често от червени и бели вълнени или памучни конци, които се усукват. В някои краища на страната мартеницата може да се направи и с други цветове, да се добавят към нея различни символи като черупка от охлюв за здраве и сила, мъниста против уроки, скилидка чесън за предпазване от зли сили или паричка за благоденствие.
Народните предания разказват, че на 1-ви март Баба Марта спохожда хората и посевите, пременена в червен сукман, червена забрадка и червени чорапи. Именно в този цвят тя е изобразявана най-често в книги и приказки. Според някои други народни разкази Баба Марта е сестра на Голям и Малък Сечко - януари и февруари. Поверието гласи, че Баба Марта трябва да се умилостиви, защото настроението й диктува какво ще бъде времето. Когато е засмяна, времето е топло и слънчево, но ако е ядосана, задухва силен вятър и става облачно.
Ето и една идея как да си направите мартенички – гривнички. Необходимо е да купите прежда и мъниста или фигурки, ако искате да са по-интересни гривничките. Нарежете преждата, усучете червените и бели влакна и нанижете мънистата/фигурките, какво и колкото ви харесва.
На 1 март имен ден празнуват: Марта, Мартин, Мартина.
Коментари
Публикуване на коментар